קבורה אזרחית – מה החידושים של התקופה האחרונה?

קבורה אזרחית – מה החידושים של התקופה האחרונה?
קבורה אזרחית (הידועה גם בכינויה קבורה חילונית) מציעה הזדמנות נאותה ואחרונה להיפרד מן החיים באמירה ובאופן הקרובים ביותר לאורח החיים ולהשקפת עולמו של האדם. בכך אנו מכבדים את הנפטר, את בני משפחתו ואת חבריו הקרובים. הטקס  המלווה את הקבורה האזרחית מאפשר לבני האדם לחלוק את רגשותיהם העמוקים ביותר, בתהליך המציב את האדם במרכז ולא את הטקס שבמקרים אחרים הופך לעיקר. הדרך הנבחרת לקיום את טקס הלוויה האישי שלכם השפעה רבה עליכם ועל יקירי הנפטר, והדרך בה הם בוחרים להפרד מיקירם עתידה להיחרט בזיכרונם.

קבורה אזרחית והאפשרויות הקיימות

קבורה אזרחית נותנת מספר אופציות. אחת האפשרויות הקיימות היא אופרה- שריפת הגופה. שריפה כאלטרנטיבה לקבורה היא לגמרי יהודית, חוקית, לגיטימית, נפוצה ומקובלת. ניתן לקבור אפר, להכניס לקבר קיים של בן משפחה, להעמיד מצבה, לשתול בשורשי עץ זיכרון, לפזר באתרים רבים ועוד אפשרויות הנצחה רבות. אחד הדברים שהביאו לתנופה בצורת הקבורה הזאת היא מצוקת הקרקעות הולכת וגדלה והעלויות גבוהות ובנוסף הקבורה נעשית לעתים בקומות, דברים שהובילו אף הם לחיפוש אחר אלטרנטיבה.

אופרה נותנת את האפשרות למגן דרכים של זכרון שלא אפשריותת לרוב בדרך שאינה קבורה אזרחית. לדוגמא גן זיכרון: בגן ניתן לקבור בשורשי עץ או בתא לקבורת כד אפר.
הגן מטופח ומטופל באופן מקצועי כל השנה, העצים נבחרים בקפידה ומבני תאי האפר מתוכננים להוות חלק אינטרגרלי ממבנה הגן. כל תא קבורה נושא לוחית שיש.
בגן זיכרון ניתן לבחור סוג עץ באופן אישי לפי רצון הנפטר או בני משפחתו ולהפוך את העץ לחלקת זיכרון משפחתית. סוג זה של קבורה נחשב לאקולוגי וחסכוני.

קבורה אזרחית וחידושים טכנולוגיים

שתי דרכים מעניינות הגיעו עם התפתחות הטכנולוגית. אחת מהן היא מדליות QR אשר עושות שימוש בקוד QR המוכר לנו. הדבר נעשה באמצעות לוחית אישית המחוברת למצבה, ואשר, באמצעות סריקה על ידי טלפון חכם, מעבירה כל מתעניין לעמוד זיכרון אישי  של הנפטר. כך, כל אלה שהיו קרובים אליו, תמיד יכולים לחזור ולהיזכר ברגעים הקשורים לחייו ופועלו. בנוסף ניתן לשמור דגימת DNA, שהיא אוצר משפחתי מבחינה רפואית וגנטית ויכולה להכיל בתוכה מידע רפואי מציל חיים לדורות הבאים, וניתן יהיה להשתמש בה אף יותר ככל שיאפשרו החידושים הטכנולוגיים העתידיים.

נגישות